ACT45 Boya Koruma AutoClub Uygulama Merkezleri’nde otomobiller için uygulanan en temel boya koruma uygulamasıdır. Kısa sürede göz alıcı parlaklık elde etmek isteyen müşterilerin özellikle tercih ettiği ACT45 Boya Koruma yaklaşık 2 saatlik bir süre içinde yapılmaktadır.

ACT45 Boya Koruma uygulamasında öncelikli hedef otomobil parlaklığının en üst düzeyde elde edilmesidir ve silikon esaslı cila kullanılmaktadır. Tüm otomobil gruplarına uygulanabilen ACT45 Boya Koruma uygulaması bayilerimizin tamamında uygulanmaktadır.

ACT45 Boya Koruma uygulamasında Türkiye distribütörlüğünü AutoClub’ın yaptığı Alman Polytop marka cilalar kullanılmaktadır. Uygulamada Polytop Reflex ile yüzey temizliği yapıldıktan sonra Polytop Polymer S ile de parlatma işlemi yapılır. Her iki cila da nano teknoloji ile üretilmiştir. Uygulama öncesinde plastik bölgelerin maskeleme bandı ile koruma altına alınması önemlidir. Kullanılan cilaların yanında cila ile birlikte kullanılan ürünlerin (polisaj süngeri vb) içeriğinin de boyaya uygun olması AutoClub’ın iş kalitesi içinde önemli bir yer tutmaktadır.

ACT45 Boya Koruma uygulaması sonrasında otomobile 45-60 gün arasında parlaklık garantisi AutoClub tarafından verilmektedir. Diğer boya koruma uygulamalarımıza göre daha kısa süreli bir parlaklık garantisi sağlayan bu boya koruma uygulaması çok çizik içeren, boya yüzeyi endüstriyel toz barındıran, çok yıpranmış boyalar için önerilmez. Çok yıpranmış bu tarz boyalar için AutoClub’ın diğer boya koruma uygulamaları tercih edilebilir.

ACT45 Boya Koruma uygulaması yaptıran müşterilerimiz otomobilleri ile ilgili detaylara ve garanti süreleri ile ilgili bilgilere web sitemizde bulunan Garanti Sorgulama bölümünden ulaşabilirler.

Parlaklık nedir? Otomobil yüzeyinde parlaklık nasıl elde edilir?

Bu iki sorunun yanıtını vermeden boya koruma uygulamaları ile ilgili detaylara geçmek çok doğru olmayacaktır. Bu soruların yanıtını doğru bir şekilde alan otomobil kullanıcısı otomobili için neyin doğru olduğuna, otomobilinin neye ihtiyacı olduğuna çok daha sağlıklı bir şekilde karar verebilecektir.

Altını çizerek belirtmek gerekiyor ki otomobilin parlaklığı fiziksel bir olaydır ve parlaklığı sağlayan cila değildir. Cila bu fiziksel olayın en mükemmel şekilde gerçekleşmesine aracılık eden bir üründür.

Parlaklık ışık yansıması demektir. Yansımayı sağlamak için de düz bir yüzeye ihtiyaç vardır. Otomobil yüzeyine gelen ışığın hiçbir kırılım yaşamadan 90 derecelik açı yaparak aynı şiddette yansıması en üst düzeyde parlaklık elde etmemizin ilk şartıdır.

Car care sektöründeki uygulamalar 90 derecelik  bu yansımayı sağlayabilecek yüzeyler yaramak üzerine yaptığı çalışmalardan oluşur. Bunun için farklı 3 sistem uygulanmaktadır.

  • Car care sektöründeki cilaların önemli bir bölümü silikon içerikli cilalarla kısa sürede üstün bir parlaklık sağlama yolunu tercih ediyor. Yaklaşık olarak 15-60 gün arasında parlaklık sağlayan bu uygulamalar düşük fiyatlı uygulamalar olması nedeni ile hem uygulayıcıların hem de kullanıcıların en çok tercih ettiği uygulama türüdür.
  • Aşındırıcı cilalar ile yapılan boya koruma uygulamaları çizikleri boya seviyesine indirerek düz bir yüzey sağlamayı hedefler. Sonuca ulaşan bir uygulama sistemi olsa da boya yüzeyini inceltmesi nedeni ile çok sakıncalıdır.
  • Çiziklerin içinin doldurulması ile yapılan boya koruma uygulamaları en doğru boya koruma uygulamalarıdır. Bu ürünler özellikle nano teknoloji sonrasında çok iyi sonuçlar vermiştir. Çok daha uzun süre parlaklık sağlayan bu uygulamalar otomobil için ideal olsa da fiyat olarak diğer uygulamalardan daha pahalıdır.​