ACT Oto Yıkama

Car care sektörü denildiğinda akla ilk gelen uygulama oto yıkama uygulamaları oluyor.

Toplumda bilinenin aksine dikkat edilmesi gereken birçok faktörü bir arada barındıran komplike bir iş olan oto yıkama işlemleri mutlaka bu işin eğitimini almış profesyonel kişiler tarafından yapılmaldır.
Otomobilin tüm bakım, onarı ve tamir hizmetleri için ciddi bir yeterlilik ve tecrübe aranırken oto yıkama işlemlerinde bu yetkinliğin aranmaması, isteyen herkesin oto yıkama işletmesi açabilmesi gibi bir durumla karşı karşıyayız. Üstelik bu işletmelerin birçoğunun denetimden uzak işletmeler olduğunu düşünürsek oto yıkama işlemlerinin beklenen standartlarda yapılmadığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Oto yıkama işlemleri öncesinde araç yüzeyinde oluşan kirler ile ilgili açıklamaları da yapmamız gerekiyor. Görünen kirler (çamur, toz vb) dışında bir de görünmeyen kirler var otomobil yüzeyinde. 90-100 kilmetre süratle giden bir otomobilin üzerine yapışan, gözümüzün görmediği bir kirlerin çıkarılması da büyük önem taşıyor. Bu kirlerin çıkarılması için 2 farklı uygulama türü kullanılmalıdır. Şampuan ile birlikte bir sürtünme gücü kullanmak (sünger) ya da daha kuvvetli bir kimyasal şampuan kullanmak yardımı ile kirlerin çözülmesi sağlanabilir. Bu 2 uygulama dışındaki oto yıkama uygulamaları otomobil yüzeyinde gerekli temizliği sağlamayacağı gibi fırça vb materyaller ile yapılan temilik işlemleri otomobile de zarar verecektir.

Basınçlı su ile otomobilin kaba kirlerinden arındırılması ile başlar oto yıkama uygulaması. Bu işlem sırasında yıkama makinesinin basıncının 100 bar olması, araca minium 30 santimetreden yakın olarak tutulmaması, folyo kaplama olan bölgelerde biraz daha uzaktan tutulması önem taşıyor. Bu uyarılara dikkat edilmemesi durumunda otomobilin boyasına zarar verilmesi çok muhtemek olacaktır.

AutoClub Uygulama Merkezlerinde oto yıkama uygulamalarında 2 farklı sistem uygulanmaktadır. Müşterinin isteğine göre iki uygulamadan birisi tercih edilebilir.
Polytop Cilalı Şampuan + Sünger
AutoClub Fırçasız Yıkama Şampuanı
Her iki şampuan da otomobile zarar vermeyen çok özel kimyasallar ile hazırlanmıştır.

Aracın dış aksamı basınçlı su ile kaba kirlerden arındırıldıktan sonra şampuan ve sünger kullanılarak köpüklenir ve durulama yapılır. AutoClub’ın özel kurulama aparatı Flexiblade ile fazla suyu alınan araç mikrofiber bez ile boya yüzeyi çizilmeden kurulanır. Aracın iç aksamı da kaba kir ve tozlardan süpürülerek arındırılır, kuru hava tutularak nemli bez ile plastik aksamlar, torpido, hava kanalları, kapı pandizotları vs. silinir. Camlar içten ve dıştan cam temizleyici ile temizlenir, lastikleri parlatıcı ve koruyucu ile parlatılır, paspasları temizlenerek aracın içine konulur. Kağıt paspasları konur ve asma koku asılır. Kontroller yapıldıktan sonra araç teslim edilir.
Aşağıdaki uygulamlar oto yıkama kapsamı içinde yer almamaktadır.

Zift temizliği
Böcek temizliği
Motor temizliği
Endüstriyel toz (boya vb) temizliği
Koltuklardaki lekelerin çıkarılması

Bu uygulamalar için AutoClub Uygulama Merkezlerinde bulunan satış danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.